Trebaju li vašem IT sustavu kvalitetni UPS uređaji
Kako je počelo...
U vremenima kada naša država gotovo ništa više ne proizvodi gotovo nestvarno zvuče priče da je početkom devedesetih postojala hrvatska proizvodnja UPS uređaja koji su svojim elektroničkim dizajnom bili sasvim konkurentni ondašnjim uvoznim proizvodima.
Vremenom koji je brzo teklo hrvatski brend se ugasio pred navalom uvoznih dalekoistočnih modela koji su svakom svojom novom izvedbom migrirali kvalitetu prema višim standardima dok je izvedba naše uzdanice ostala na nivou prototipa.
Nakon propasti domaće proizvodnje u tog segmentu bilo je pokušaja da se neki proizvodi prikažu kao domaći i na taj način dobiju na vidljivosti u našem društvu, a ponekad igrajući i na kartu domoljublja u poslovanju istisnu dalekoistočne i zapadne brendove.
Prava istina je da je na tim proizvodima malo toga bilo domaće, osim naljepnice koja je krasila kućište uređaja.
Nakon ovog malog izleta u bespuće hrvatske stvarnosti, vraćamo se našem stvarnom problemu:
Čemu služe, kako rade i zašto nam trebaju ti teški i neugledni uređaji?
UPS uređaji ili kako je to prevedeno na hrvatski jezik, uređaji za neprekinuto napajenje, služe upravo tome, pružaju nam napajanje elektroničkih sklopova u trenutku kad dođe do prekida u snabdijevanju električne energije iz javne elektro mreže.
Da budemo iskreni, kvaliteta elektro napajanje u našoj regiji drastično je porasla od vremena kada je cijela elektro mreža ovisila o „jednom dalekovodu“.
Ipak, kako je to pokazala ovoljetna epizoda pri kojoj je raspad elektrosustava u nama susjednim zemljama povukao pravu lavinu pri čemu je bez struje na dulje vrijeme ostala cijela Dalmacija, postoji opravdana potreba za takvim sustavima.
Takvi scanariji su jako rijetki, ali, kao što vam je poznato, događaju se.
Postavlja se pitanje, mogu li nam u slučajevima poput kakvih pomoći standardni uredski UPS uređaji?
Mogu!
Naravno, tu ne mislimo na opciju pri kojoj bi uređaj mogao dati napajanje za sve električne uređaje u uredu, ali, UPS uređaji su mahom instalirani na važne pozicije poput komunikacijskih ormara, serverskih uređaja te uređaja koji kontroliraju posebno važna radna mjesta te nam omogućuje amortiziciju kratkotrajnih (ali jako opasnih udara) ili mogućnost da na siguran način ugasimo aktivne uređaja do stabilizacije uvjeta napajanja iz javne mreže.
Kao što sam to u više navrata komunicirao, UPS uređaji drastično smanjuju postatak kvarova uređajima koji su napajani preko njih te bi slijedom te iste teze mogli reći da bi sa stanovišta sigurnosti i trajnosti stolnih računala ( i ostalih elektroničkih uređaja) bilo itekako poželjno da svako radno mjesto bude pokriveno UPS uređajima.
U praksi to naravno, nije slučaj.
Mnogi će reći i da nema potrebe za takvim pristupom ali svi ozbiljni tehnički stručnjaci će se složiti da je instalacija kvalitetnih UPS rješenja neophodna na sljedećim pozicijama:
-mrežna opreme
-serverska oprema
-uređaji za sigurnosnu pohranu podataka- (NAS sustavi)
-oprema za nadzor i dojavu (video kamere, alarmni sustavi)
-važna računalna oprema za kontrolu procesa
-POS radna mjesta
-mnoge druge pozicije koje je nemoguće posebno izdvojiti jer su specifične za djelatnost korisnika
Želite li razgovarati o ranjivosti vašeg postojećeg sustava ili ste jednostavno uvidjeli da u vašim sustavima dolazi do prekida napajanja u trenutku kada dođe do nestanka električne energije, vrijeme je za poziv našim službama.
U razgovoru sa Vama nalazimo pravi način kako da zaštitite svoju opremu i poslovanje učinite efikasnijim.
Pored uobičajene transakcijske prodaje opreme nudimo vam i mnogostruko efikasnije metode korištenja opreme poput naše usluge koja nudi mogućnosti nadzora i preventivnih servisnih djelatnosti koje spriječavaju ispade na opremi usljed neodržavanja.
Ako ste se pronašli u ovom tekstu, vrijeme je da nas kontaktirajte.
Email:
prodaja@reem.hr
tel
023 321 497
Na sljedećem linku nudimo vam još poneku informaciju o istoj temi, izrečenu nesuhoparnim, jednostavnim svakodnevnim jezikom.
UPS uređaji u praksi-tko je tko